Kontakt511-179-261
506-697-905

Trasa 3: Szczepocice - Stoczki - ok. 30 km

Kolejny, proponowany przez nas szlak to odcinek przepięknej Warty: Szczepocice – Stoczki. Trasa obejmuje 30 km malowniczej, spokojnej rzeki, obfitującej w liczne starorzecza, zakola, skarpy, siedliska bobrów i ptactwa wodnego. Na odcinku tym, w miejscowości Łęg (przy samym moście drogowym na Warcie) znajduje się nasza baza.

Początek tej trasy możemy rozpocząć w Szczepocicach. Po zwodowaniu sprzętu i przepłynięciu 4 km napotkamy pierwszą z dwóch przeszkód na trasie, jest nią Mała Elektrownia Wodna w Łęgu, wymagająca 50-metrowego przenoszenia sprzętu prawym brzegiem rzeki.

Aby pominąć tę przeszkodę proponujemy rozpoczęcie spływu bezpośrednio z naszej bazy w Łęgu. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest bardzo dogodny dojazd zarówno z Radomska, Częstochowy i Bełchatowa, jak i ze wszystkich okolicznych miast i miejscowości. Łęg jest oddalony zaledwie o 3 km od trasy Katowice –Warszawa.

Na naszym terenie można bezpiecznie pozostawić samochód, a także istnieje możliwość rozpalenia ogniska lub grilla.

Wypływając z Łęgu, płyniemy spokojną szeroką rzeką, mijając kilka starorzeczy i widocznych żerowisk bobrów, przepływamy przez Kijów. Rzeka na tym odcinku malowniczo meandruje przez łąki i iglaste lasy. Odcinek ten nie był poddany regulacji i przez to pozwala doświadczyć nam uroków dzikiej przyrody.

Po przepłynięciu przez Kijów i Jankowice wpłyniemy w regulowany odcinek prowadzący do zbiornika w Zakrzówku Szlacheckim i tamy na pompowni. Przeszkoda ta wymaga przeniesienia sprzętu lewym brzegiem rzeki przez ok. 80 m.

Po ponownym zwodowaniu sprzętu, rzeka w dalszym ciągu obdarza nas pięknymi widokami na stary las sosnowy, kierując swój nurt przez miejscowość Rybaki i Prusicko, w kierunku Ważnych Młynów. Po przepłynięciu pod mostem drogowym na drodze nr 483 napotykamy na przeszkodę w postaci rozmytego progu wodnego z podkładów kolejowych. Sprzęt przenosimy prawym brzegiem rzeki na odległość ok. 80 metrów. Na ostatnich kilometrach, do miejscowości Stoczki możemy napotkać powalone przez bobry lub nurt rzeki drzewa.

 Propozycje krótszych tras na tym odcinku:

Trasa Długośc w km Czas spływu
Bobry - Łęg 8 km 1.5 - 2 h
Łęg - Zakrzówek Szlachecki 12 km 1.5 - 2.5 h
Zakrzówek Szlachecki - Ważne Młyny 15 km 3 - 3.5 h
Bobry - Zakrzówek Szlachecki 20 km 5 h

Na życzenie możemy zorganizować spływ w dowolnej konfiguracji na trasie Bobry - Ważne Młyny lub Szczepocice - Stoczki

Każdą trasę możemy zakończyć ogniskiem lub grillem.

 

 Źródło: M. Lityński, Warta-przewodnik kajakowy.

Kontakt