Kontakt511-179-261
506-697-905

Liswarta - ok. 25 km (ok. 6-8 godzin)

Liswarta jest lewobrzeżnym dopływem Warty i toczy swoje wody na długości 93 km. Swój początek bierze na Wyżynie Śląskiej w miejscowości Mzyki w gminie Woźniki. Jest rzeką ciągle mało znaną przez kajakarzy, a biorąc pod uwagę jej urok trudno powiedzieć dlaczego tak się dzieje. Spływ Liswarta gwarantuje nam obcowanie z malowniczym krajobrazem, bujną roślinnością, obfitą fauną i czystą wodą.

Trasę spływu proponujemy rozpocząć w Dankowie. Rzeka na tym odcinku jest malownicza i dzika, a bystrza, zwalone drzewa i kamieniste progi dają sporo adrenaliny. Brzegi porastają bujne lasy iglaste i mieszane. Na pierwszą większą przeszkodę napotykamy w miejscowości Troniny. Są to pozostałości starego młyna. Przeszkodę da się pokonać przy wyższych stanach wody. Jeżeli woda jest płytka konieczna jest kilkunastometrowa przenioska. Na następna przeszkodę natrafimy w miejscowości Rębielice Szlacheckie. Jest to Mała Elektrownia Wodna zmuszająca nas do przeniesienia sprzętu prawym brzegiem rzeki przez ok. 40 metrów. Po przepłynięciu kolejnych 6 km dotrzemy do Zawad, gdzie mieści się Ośrodek Wczasowy „Pod Grzybkiem”, gdzie po wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość zjedzenia obiadu, zorganizowania szkolenia lub imprezy integracyjnej.

Płynąc dalej z Zawad dotrzemy do miejscowości Miedźno, a po kolejnych 12 km dopłyniemy do połączenia się rzeki Kocinki z Liswartą w miejscowości Kule. Płynąc dalej wpływamy do koryta Warty, gdzie po 3 km w miejscowości Wąsosz Górny możemy zakończyć spływ.

Propozycje krótszych tras na tym odcinku:

 

Trasa Długośc w km Czas spływu
Danków - Zawady 10 km ok. 3 h
Zawady - Kule 15 km ok. 4 h
Zawady - Wąsosz 20 km  ok. 5 do 5.5 h
Danków - Wąsosz 25 km ok. 6-8 h

 

Na życzenie możemy zorganizować spływ w dowolnej konfiguracji na trasie Danków - Wąsosz

Każdą trasę możemy zakończyć ogniskiem lub grillem. 

Źródło: M. Lityński, Warta-przewodnik kajakowy.

Kontakt